بهداشت دهان و دندان فقط مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی نیست. دهان شما کارهای زیادی مانند صحبت کردن، جویدن و له کردن غذا را انجام می دهد. بنابراین، رعایت بهداشت دهان و دندان برای سالم نگه داشتن دندان ها و افزایش اعتماد به نفس هنگام صحبت بسیار مهم است. علاوه بر این، به تکمیل لبخند شما کمک می کند.

وقتی با کسی صحبت می کنید نمی خواهید بوی بد دهانتان بیرون بیاید. همه چیز با رعایت بهداشت دهان و دندان شروع می شود. به عنوان مثال، می توانید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه، بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید. همچنین می توانید ویزیت های منظم دندانپزشکی را برنامه ریزی کنید و رژیم های غذایی سالم و مواد مغذی را برای سلامت لثه های خود داشته باشید.

بهداشت دهان و دندان شامل اقداماتی است که به تمیز نگه داشتن دهان و برای جلوگیری از انواع بیماریها کمک می کند، مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک. شما همچنین می توانید حداقل دو بار در سال برای معاینه و تمیز کردن دندان برای اطمینان از بهداشت دندان به پزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما می تواند به ترمیم دندان های آسیب دیده در اثر بیماریهای لثه یا پوسیدگی کمک کند. مزایای رعایت بهداشت دهان این است که سلامت و تندرستی کلی شما را افزایش می دهد.

 1. فواید رعایت بهداشت دهان و دندان
 2. مراحل اولیه رعایت بهداشت دهان و دندان
 3. چگونه سفیدی مرواریدهای خود را به شکل زیبا حفظ کنیم؟ 

فواید رعایت بهداشت دهان و دندان

 • باعث می‌شود تا انسان نفس تازه تری را دریافت کند.
 • تجمع پلاک را بر روی دندان ها کاهش می یابد.
 • لبخند زیبا را برای شما تضمین می کند.
 • دندان ها و لثه های سالم تری را برایتان تضمین می کند.
 • خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می دهد.
 • خطر سکته مغزی، بیماریهای قلبی و دیابت را کاهش می دهد.
 • نیاز به کارهای دندانی مانند روکش، پر کردن و ایمپلنت را کاهش می دهد.

قابل ذکر است که مراقبت های پیشگیرانه از دندان بهتر از مراقبت های اورژانسی یا ترمیمی است. بنابراین، اقدامات خوب بهداشت دهان و دندان می تواند در دراز مدت در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند.

مراحل اولیه رعایت بهداشت دهان و دندان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه، بهتر است دهان و دندان های شما تمیز باشند. خوشبختانه راه‌های زیادی برای رعایت بهداشت دهان و دندان وجود دارد، از جمله:

 • دندان های خود را دو بار در روز به مدت حداقل دو دقیقه با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • روزانه نخ دندان بکشید تا پلاک ها را از مناطقی که مسواک نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند پاک کنید. برای تمیز کردن آسان از نخ دندان با کیفیت بالا استفاده کنید.
 • از یک رژیم غذایی سالم سرشار از مواد مغذی استفاده کنید که می تواند به پیشگیری از بیماری لثه کمک کند. ( 8 ماده غذایی مفید برای داشتن دندان های قوی و سالم ) نمونه هایی از این مواد مغذی مانند ویتامین A و C هستند.
 • از کشیدن سیگار و سایر اشکال تنباکو که منجر به  سرطان دهان و بیماری لثه می شود خودداری کنید.
 • به طور مرتب برای معاینه به دندانپزشک معتبر مراجعه کنید که موثرترین راه برای تشخیص علائم اولیه بیماری لثه است.

تا اینجا می توانید به این سوال پاسخ دهید که بهداشت دهان و دندان چیست؟ ” یک روتین عالی برای سلامت دهان و دندان، برای تمیز نگه داشتن دندان ها و لثه ها وعاری از هرگونه بیماری “

 می دانید که حفظ یک روال بهداشتی خوب برای یک لبخند سالم ضروری است – اما ممکن است شما را شگفت زده کند که اگر مراقب سفیدی مرواریدهای خود نباشید، چقدر می تواند عواقب مهمی داشته باشد. بهداشت نامناسب دندان با پیامدهای بد بیماری در سایر نواحی و اندام های بدن مرتبط است. 

بین بیماری لثه و بیماری قلبی ارتباطی وجود دارد، بطوری که باکتری ها یا میکروب ها از دهان ما از طریق جریان خون به قلب می رسند و خود را به دریچه ها و بافت های داخل آن متصل می کنند. التهابی که در قلب توسط این باکتری‌ها ایجاد می‌شود، می‌تواند منجر به آسیب به بافت‌های سالم و رگ‌های خونی در مدت زمان طولانی شود، این امر می‌تواند خطر مشکلات مرتبط با قلب مانند حملات قلبی و سکته را افزایش دهد. 

تحقیقات بین المللی نشان داده است که دربیماران قلبی که از بهداشت دهان و دندان خوبی برخوردار هستند، بهبودی سریع پس از جراحی قلب و عروق، کاهش خطر عفونت بعد ازعمل و نیاز کمتر به آنتی بیوتیک و درمان بعد از جراحی نسبت به کسانی که بهداشتت دهان و دندان خوبی ندارند، مشاهده شده است. 

بیماری لثه درمان نشده، ناشی از تجمع باکتری و پلاک روی دندان ها، می تواند باعث درد، ناراحتی و در نهایت منجر به از دست دادن دندان شود، این موضوع می‌تواند بر نحوه صحبت کردن، خوردن، نوشیدن و معاشرت ما با دیگران تأثیر بگذارد. 

چگونه سفیدی مرواریدهای خود را به شکل زیبا حفظ کنیم؟ 

 • دندان های خود را دو بار در روز به مدت دو دقیقه با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، هر روز آنها را تمیز کنید. 
 • بین دندان های خود را با استفاده از نخ دندان یا مسواک بین دندانی تمیز کنید. 
 • برای معاینات منظم دندانپزشکی خود به دندانپزشک خود مراجعه کنید. 

این تغییرات کوچک در روز می تواند تضمین کند که لبخند سالم ( و قلب ) خود را برای یک عمر خاطرات شاد حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *