مراقبت از دندان بخش مهمی از سلامت و تندرستی کلی ما است. با این حال، بسیاری از مردم به افسانه ها و باورهای غلط در مورد مراقبت از دندان اعتقاد دارند که در واقع می تواند به دندان ها و لثه های آنها آسیب برساند. اطلاعات نادرست، مانند تاریکی، می تواند گمراه کننده باشد. باورهای غلط دندانپزشکی، نه تنها سلامت دندان های شما را به خطر می اندازند، بلکه ممکن است هزینه های زیادی را به شما تحمیل کنند. در این مقاله، برخی از رایج‌ترین باورهای غلط دندانپزشکی را بررسی می‌کنیم و آنها را با حقایق و علم رد می‌کنیم.

باور غلط دندانپزشکی شماره 1: فقط زمانی که دندان درد دارید به دندانپزشک مراجعه کنید.

بسیاری از مردم تصور می کنند که تنها در صورت داشتن دندان درد یا مشکل دهانی دیگر نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارند؛ اما این یک باور غلط است. معاینات منظم دندانپزشکی برای حفظ سلامت دهان و دندان و جلوگیری از بروز مشکلات در مرحله اول بسیار مهم است. دندانپزشک می تواند علائم اولیه پوسیدگی، بیماری لثه و سایر مشکلات را تشخیص دهد و قبل از جدی شدن آنها درمان را ارائه دهد.

باور غلط دندانپزشکی شماره 2: اگر از دهانشویه استفاده می کنید، نیازی به مسواک زدن ندارید.

دهانشویه می تواند برای خوشبو کردن نفس و از بین بردن باکتری ها مفید باشد، اما جایگزینی برای مسواک زدن نیست. مسواک زدن دو بار در روز همچنان موثرترین روش برای از بین بردن پلاک و جلوگیری از پوسیدگی دندان است. دهانشویه باید به عنوان مکملی برای مسواک زدن و نخ دندان استفاده شود، نه جایگزینی برای آنها.

باور غلط دندانپزشکی
دهانشویه باید به عنوان مکملی برای مسواک زدن و نخ دندان استفاده شود.

باور غلط شماره 3: اگر دندان های شما خوب به نظر می رسند و احساس خوبی دارید، نیازی به مراجعه به دندانپزشک ندارید.

بسیاری از مشکلات دندانی، مانند بیماری لثه و حفره ها، می توانند بدون هیچ علامت قابل مشاهده ای وجود داشته باشند. معاینات منظم دندانپزشکی برای شناسایی و درمان این مشکلات قبل از اینکه جدی تر شوند ضروری است. حتی اگر دندان‌های شما خوب به نظر می‌رسند و احساس می‌کنید، باز هم مراجعه به دندانپزشک برای معاینات و تمیز کردن منظم مهم است.

باور غلط دندانپزشکی شماره 4: قند تنها دلیل پوسیدگی دندان است.

در حالی که قند یکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان است، تنها عامل آن نیست. غذاهای نشاسته ای مانند نان و سیب زمینی نیز می توانند با تجزیه شدن به قندهای ساده در دهان به پوسیدگی کمک کنند. غذاها و نوشیدنی های اسیدی مانند مرکبات و نوشابه نیز می توانند مینای دندان را از بین ببرند و منجر به پوسیدگی شوند. در نهایت، پوسیدگی دندان نتیجه فعالیت باکتری هایی است که از قند و کربوهیدرات تغذیه می کنند.

باور غلط دندانپزشکی شماره 5: مسواک زدن محکم تر برای دندان های شما بهتر است.

بسیاری از مردم بر این باورند که هر چه سخت تر مسواک بزنند، دندان هایشان تمیزتر می شود. با این حال، مسواک زدن بیش از حد سخت می تواند مینای دندان را که از دندان های شما محافظت می کند از بین ببرد و باعث عقب رفتن و آسیب به لثه شود. مسواک زدن به آرامی با یک مسواک نرم بهترین راه برای تمیز کردن دندان ها بدون ایجاد آسیب است.

باور غلط دندانپزشکی
مسواک زدن به آرامی با یک مسواک نرم بهترین راه برای تمیز کردن دندان ها بدون ایجاد آسیب است.

باور غلط دندانپزشکی شماره 6: دندان های شیری هیچ اهمیتی ندارند.

اهمیت دندان های شیری را نمی توان دست کم گرفت. زیرا داشتن دندان های شیری سالم برای جویدن و صحبت کردن در سنین پایین بسیار ضروری است؛ دندان های شیری همچنین به منظور ایجاد فضایی برای ورود دندان های بزرگسالان عمل می کنند.

برداشتن زودهنگام دندان شیری فضایی را برای جابجایی دندان های دیگر باز می کند که می تواند مشکلاتی مانند همپوشانی و کج شدن را ایجاد کند. جابجایی بیش از حد دندان ها می تواند حفظ یک روال سلامت دهان و دندان را در آینده دشوار کند.

باور غلط دندانپزشکی شماره 7: باید بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک بزنید.

در حالی که مسواک زدن دو بار در روز مهم است، مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن می تواند بیش از اینکه مفید باشد، مضر باشد. مسواک زدن خیلی زود بعد از غذا خوردن می تواند در واقع اسید و باکتری را عمیق تر به داخل مینای دندان هل دهد و باعث آسیب شود. بهتر است بعد از غذا خوردن حداقل 30 دقیقه قبل از مسواک زدن صبر کنید.

باور غلط شماره 8: سلامت ضعیف دهان و دندان بر سلامت کلی شما تأثیر نمی گذارد.

مشکلات دهان به آنجا ختم نمی شود. شرایطی مانند بیماری لثه می تواند بر قلب و ریه های شما تأثیر بگذارد. همچنین شما را در معرض خطرات بیشتری برای مشکلاتی مانند فشار خون بالا، دیابت و زوال عقل قرار می دهد.

باور غلط دندانپزشکی شماره 9: اگر باردار هستید، نباید به دندانپزشک مراجعه کنید.

هورمون های مرتبط با بارداری ممکن است خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهند. حدود 50 درصد از زنان در دوره ای از دوران بارداری خود به ژنژیویت (مرحله اولیه بیماری لثه) مبتلا می شوند، بنابراین برای زنان باردار مهم است که مراقب سلامت دهان و دندان خود باشند و از معاینات و تمیز کردن معمول دندانپزشکی خودداری نکنند. اورژانس و برخی از کارهای دندانپزشکی ترمیمی در دوران بارداری بی خطر هستند. با این حال، عمل های زیبایی مانند روکش و سفید کردن دندان باید تا پس از تولد نوزاد به تعویق بیفتد.

باور غلط دندانپزشکی شماره 10: نیازی به نخ دندان ندارید.

نخ دندان نه تنها باعث جابجایی دندان ها و ایجاد فاصله بین آنها نمی شود، بلکه با حذف پلاک و جرم از بین دندان ها، از بروز بیماری های لثه جلوگیری می کند. نخ دندان یکی از اجزای کلیدی سلامت دهان و دندان شما است. نخ دندان کشیدن روزانه با تجمع پلاک بین دندان‌ها مقابله می‌کند که تنها با مسواک زدن از بین می‌رود. نخ دندان بخش مهمی از سلامت دهان شماست. نخ دندان کشیدن روزانه به پاک شدن پلاک بین دندان ها کمک می کند.

نخ دندان کشیدن
نخ دندان کشیدن روزانه به پاک شدن پلاک بین دندان ها کمک می کند.

باور غلط شماره 11: اگر نخ دندان باعث خونریزی لثه می شود، از آن استفاده نکنید.

دلیل خونریزی لثه شما، عدم استفاده منظم از نخ دندان است! زمانی که به طور مداوم از نخ دندان استفاده نمی کنید، پلاک و باکتری جمع می شوند. در نهایت، لثه های شما ملتهب می شوند و به راحتی خونریزی می کنند. این بدان معنا نیست که باید استفاده از نخ دندان را متوقف کنید، بلکه باید بیشتر از آن استفاده کنید.

باور غلط دندانپزشکی شماره 12: دندان های سفید، دندان های سالمی هستند.

دندان ها به طور طبیعی سفید هستند، اما تغییر رنگ همیشه نشان دهنده مشکلی نیست. برخی غذاها و نوشیدنی ها می توانند دندان ها را لکه دار کنند و همچنین برخی داروها ممکن است چنین عارضه ای داشته باشند. افزایش سن نیز می تواند باعث تیره شدن رنگ دندان ها شود. سیگار کشیدن یکی از عادت های ناسالمی است که اغلب باعث زرد شدن دندان ها می شود.

سفید کردن دندان می تواند خطرات خود را داشته باشد. بسیاری از محصولات سفید کننده بدون نسخه به دلیل داشتن مواد اسیدی برای مینای طبیعی دندان مضر هستند. پراکسید هیدروژن که اغلب در این محصولات یافت می شود، به مینای دندان نفوذ کرده و می تواند منجر به حساسیت دندان شود. برای سفید کردن دندان ها با دندانپزشک خود مشورت کنید و از توصیه های او پیروی کنید. روش های ایمن سفید کردن دندان وجود دارد که به مینای دندان شما آسیب نمی رساند.

باور غلط دندانپزشکی شماره 13: اشعه ایکس دندان خطرناک است.

اشعه ایکس دندان بی خطر است و تابش آن بسیار کم است. مجموعه ای از پرتوهای ایکس کامل دهان تقریباً همان مقدار تشعشعی است که از سیاتل، WA به مدفورد، یا پرواز می کنید. در حالی که اشعه ایکس دندان شما را در معرض مقداری اشعه قرار می دهد، مزایای انجام آن بیشتر از خطرات آن است. اشعه ایکس دندان می تواند دندانپزشک شما را از هرگونه تغییر در بافت های سخت و نرم آگاه کند و به تشخیص بیماری هایی مانند بیماری لثه، حفره ها و حتی تومورها کمک کند.

باور غلط دندانپزشکی شماره 14: جرمگیری مینای دندان را از بین می برد.

جرمگیری مینای دندان را از بین نمی برد؛ برای اینکه مینای دندان سخت ترین لایه دندان است و به راحتی در اثر جرمگیری آسیب نمی بیند. در واقع، جرمگیری برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها ضروری است. جرمگیری با استفاده از ابزارهای مخصوص، جرم و پلاک را از روی دندان ها پاک می کند و هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود.

باورهای غلط دندانپزشکی
جرمگیری برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها ضروری است.

باور غلط دندانپزشکی شماره 15: از دست دادن دندان ژنتیکی است.

برخلاف تصور رایج که از دست دادن دندان ژنتیکی است، از دست دادن دندان تا حد زیادی قابل پیشگیری است. از دست دادن دندان بیشتر در اثر حفره ایجاد می شود که با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از آن جلوگیری کرد. با مسواک زدن کامل روزانه و نخ دندان کشیدن، بازدیدهای منظم دندانپزشکی و مراقبت های پیشگیرانه، می توانید از سفیدی مرواریدی خود برای یک عمر لذت ببرید.

نتیجه گیری

تفکیک حقایق از باورهای غلط دندانپزشکی بسیار مهم است. معاینات منظم دندانپزشکی، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز و پرهیز از غذاهای شیرین و اسیدی، همه از عوامل ضروری برای حفظ سلامت دهان و دندان هستند. با رد کردن این باور های غلط دندانپزشکی و تصورات غلط رایج در مورد دندان، همه ما می توانیم از دندان ها و لثه های خود بهتر مراقبت کنیم و از لبخندی سالم برای سال های آینده لذت ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *