مراقبت و سلامتی

بهترین و بدترین غذاها برای دندان های شما

بهداشت دهان و دندان برای سلامت و تندرستی کلی یک فرد حیاتی است. مطالعات نشان داده اند که بیماری های دهان و دندان درمان نشده ممکن است خطر ابتلا به شرایط نامطلوب سلامتی را افزایش دهد. بنابراین، حفظ بهداشت دهان و دندان برای سلامت کلی شما مهم است. تغذیه از جمله مواردی است که حائز اهمیت می‌باشد، در این مطلب سعی کردیم به بهترین و بدترین غذاها برای دندان های شما اشاره کنیم.

وقتی غذاهای نشاسته ای یا شیرین می نوشید و می خورید، نه تنها خودتان را تغذیه می کنید بلکه میکروب هایی (باکتری) که می توانند باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه در دهان شما شوند را نیز تغذیه می کنید. پلاک یک لایه نازک، نامرئی و چسبنده از باکتری ها و سایر مواد است که تمام سطوح دندان های شما را می پوشاند. وقتی قند یا نشاسته در دهان شما با پلاک تماس پیدا می کند، اسید تشکیل می شود. 

این اسیدها می توانند پس از اتمام غذا به دندان های شما حمله کنند. حملات مکرر می تواند مینای سخت روی سطح دندان را از بین ببرد. این منجر به پوسیدگی دندان می شود. باکتری های موجود در پلاک نیز یک پاسخ التهابی ایجاد می کنند. این باعث از بین رفتن لثه، استخوان و سایر ساختارهای نگهدارنده دندان شما می شود.

برخی غذاها باعث پوسیدگی دندان می شوند و بعضی از غذاها از تجمع پلاک جلوگیری می کنند. در زیر به غذاهایی اشاره شده که باید به دنبال آنها باشیم و از برخی از آنها دوری کنیم.

بهترین و بدترین غذاها برای دندان های شما
خوردن میوه ها و سبزیجات بهترین دفاع طبیعی شما در برابر پوسیدگی دندان و بیماری لثه است.

بهترین و بدترین غذاها برای دندان های شما، آدم های خوب

میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر، بنا به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) غذاهای حاوی فیبر به تمیز نگه داشتن دندان ها و لثه ها کمک می کنند. آنها همچنین بزاق را به جریان می اندازند. خوردن میوه ها و سبزیجات بهترین دفاع طبیعی شما در برابر پوسیدگی دندان و بیماری لثه است. بعد از خوردن چیزی که حاوی قند یا نشاسته است، بزاق شما شروع می‌کند به کاهش اثرات اسیدها و آنزیم هایی که به دندان های شما حمله می کنند. بزاق حاوی مقادیری از کلسیم و فسفات است، این مواد معدنی را به نواحی از دندان که آنها را از اسیدهای باکتریایی از دست داده اند باز می گرداند.

پنیر، شیر، ماست ساده و سایر محصولات لبنی، پنیر یکی دیگر از تولید کننده بزاق است. کلسیم و فسفات موجود در شیر، پنیر و سایر محصولات لبنی به بازگرداندن مواد معدنی دندان‌های شما کمک می‌کنند. آنها همچنین به بازسازی مینای دندان‌های شما کمک می کنند.

چای سبز و سیاه، این چای ها هر دو حاوی پلی فنول هایی هستند که با باکتری های پلاک تعامل دارند. چای سبز یا سیاه، باکتری ها را از بین می برند و یا آنها را مهار می کنند این چای‌ها از رشد باکتری ها یا ساخت اسیدی که به دندان ها حمله می کنند، جلوگیری می کنند، یک فنجان چای نیز می تواند منبع فلوراید باشد.

آدامس بدون قند، این یک بزاق ساز عالی دیگر است که ذرات غذا را از دهان شما پاک می کند.

غذاهای حاوی فلوراید، آب آشامیدنی حاوی فلوراید، یا هر محصولی که با آب فلورایددار درست می کنید، به سلامتی دندان‌های شما کمک می کنند. غذاهای حاوی فلوراید شامل آب میوه های پودر شده (به شرطی که قند زیادی نداشته باشند) و سوپ های کم آب می شود.

بهترین و بدترین غذاها برای دندان های شما
اگر شیرینی می خورید، سراغ شیرینی هایی بروید که به سرعت از دهانتان پاک می شوند.

بهترین و بدترین غذاها برای دندان های شما، آدم های بد

آب نبات و شیرینی های چسبناک، اگر شیرینی می خورید، سراغ شیرینی هایی بروید که به سرعت از دهانتان پاک می شوند. مانند شکلات تلخ (۷۰ درصد کاکائو) که فوایدی برای سلامتی دارند. برخی از مطالعات نشان داده اند که شکلات به اندازه سایر خوراکی های شیرین مضر نیستند.

غذاهای نشاسته ای که می توانند در دهان گیر کنند، به عنوان مثال، نان های نرم و چیپس سیب زمینی می توانند بین دندان های شما گیر کنند. 

نوشابه های گازدار، این نوشیدنی ها منبع اصلی قند افزوده در میان کودکان و نوجوانان هستند. آنها پر از شکر هستند، بیشتر نوشابه ها دارای اسیدهای فسفریک و سیتریک هستند که مینای دندان‌های شما را از بین می برند.

موادی که دهان شما را خشک می کند، اینها شامل الکل و بسیاری از داروها است. اگر علت خشک شدن دهان شما، داروها باشند، حتما با دندانپزشک خود در مورد استفاده از یک شوینده فلوراید یا ژل فلوراید برای مسواک زدن صحبت کنید.

برای داشتن دهان و دندان سالم غذای مناسب بخورید

نکاتی برای کاهش خطر پوسیدگی دندان ناشی از غذاهایی که می خورید:

» غذاهای شیرین را همراه با غذا بخورید. دهان شما در طول وعده های غذایی بزاق بیشتری تولید می کند. این امر به کاهش اثر تولید اسید و شستشوی تکه های غذا از دهان شما کمک می کند.

» خوردن میان وعده ها را محدود کنید. اگر هوس یک میان وعده دارید، چیزی مغذی انتخاب کنید. برای افزایش جریان بزاق و شستن غذا و اسید، به جویدن آدامس بدون قند فکر کنید. غذاهای سالم بخورید و از میان وعده های شیرین پرهیز کنید.

» آب بیشتری بنوشید. آب حاوی فلوراید می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. اگر برای نوشیدن، آب معدنی، انتخاب می کنید، حتما به برچسب آن توجه کنید تا حاوی فلوراید باشد.

» دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید و روزی یکبار نخ دندان بکشید.

» از مصرف محصولات تنباکو خودداری کنید.

» هنگام انجام ورزش های تماسی از دندان های خود با محافظ دهان محافظت کنید.

» هنگامی که در طول خواب دندان قروچه دارید از محافظ دندان شب استفاده کنید.

اهمیت بهداشت دهان و دندان
هدف اولیه بهداشت دهان و دندان جلوگیری از تجمع پلاک است که ممکن است باعث پوسیدگی دندان یا عفونت لثه شود.

 اهمیت بهداشت دهان و دندان

هدف اولیه بهداشت دهان و دندان جلوگیری از تجمع پلاک است که ممکن است باعث پوسیدگی دندان یا عفونت لثه شود. علاوه بر سلامت دهان و دندان، در اینجا به  4  دلیل مهم برای اهمیت بهداشت دهان و دندان اشاره شده است :

1. بر سلامت کلی بدن شما تأثیر می گذارد

دهان شما به عنوان دری به قسمت های داخلی بدن شما عمل می کند. دهان همچنین به عنوان نقطه برتری برای تشخیص علائم اولیه بیماری های سیستمیک عمل می کند. بیماری های سیستمیک مانند دیابت اغلب به صورت ضایعه دهانی یا سایر مشکلات دندانی مانند عفونت لثه ظاهر می شوند.

2. تشخیص زودهنگام بیماری های دهان

یکی از اجزای برجسته بهداشت دهان و دندان، ملاقات با دندانپزشک حداقل دو بار در سال است. شرایط دندانی و ساختار دهان برای هر بیمار متفاوت است. این شرایط دندانی را می توان در طول ویزیت های منظم دندانپزشکی تشخیص داد. معاینه و تمیز کردن دندان می تواند به تشخیص هر گونه شرایط دهان و دندان شما یا عوارض سلامتی ناشی از بیماری های دهان و دندان کمک کند.

3. جلوگیری از افتادن و از دست دادن دندان

از دست دادن دندان شایع ترین مشکل دندانی برای کودکان و بزرگسالان است. یکی از دلایل از دست دادن دندان، بهداشت نامناسب دندان است. تجمع پلاک ناشی از بهداشت نامناسب دهان ممکن است منجر به پوسیدگی شدید دندان یا عفونت لثه شود که به نوبه خود ممکن است باعث از دست دادن دندان شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و مناسب می تواند به کاهش تجمع پلاک کمک کند

4. برای داشتن لبخندی سفیدتر و روشن تر

برای داشتن لبخندی سالم، باید هر روز بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. عاری از پلاک دندان می تواند به شما کمک کند با اعتماد به نفس لبخند بزنید. آشنایی با بهترین و بدترین غذاها برای دندان و رعایت بهداشت خوب و مناسب نه تنها برای دندان های شما بلکه برای سلامت کلی بدن شما، سرمایه گذاری خوبی است.

همین امروز روی سلامت و بهداشت دهان و دندان خود سرمایه گذاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *