آیا در مورد وارنیش فلوراید شنیده اید؟ این یک درمان پیشگیرانه است که به تقویت و محافظت از دندان ها کمک می کند و خطر پوسیدگی دندان ها را کاهش می دهد.

همه ما می دانیم که فلوراید برای دندان ها مفید است و می توانیم آن را از راه های مختلفی دریافت کنیم. از خمیردندان های حاوی فلوراید و دهان شویه ها (که باید روزانه از آنها استفاده کنید)، تا نوشیدن آب، مصرف منظم فلوراید جزء مهمی از عادات خوب بهداشت دهان و دندان است.

واقعیت جالب این است که فلوراید حتی به طور طبیعی در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها مانند موز، آووکادو، قهوه،میگو و غیره وجود دارد.

وارنیش فلوراید برای کودکانی که در معرض خطر بیشتر پوسیدگی دندان هستند، مانند کودکانی که سابقه پوسیدگی قبلی دارند، دندان‌های ضعیف دارند یا از رژیم غذایی سرشار از قند استفاده می‌کنند، بسیار مفید است.

آنچه در این مقاله از زنتوس می خوانید:

وارنیش فلوراید یک درمان دندانپزشکی است که می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان، کاهش سرعت آن یا جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کند. وارنیش فلوراید با فلوراید ساخته می شود، ماده معدنی که می تواند مینای دندان (پوشش خارجی روی دندان) را تقویت کند.

به خاطر داشته باشید که درمان با وارنیش فلوراید نمی تواند به طور کامل از پوسیدگی جلوگیری کند. درمان با وارنیش فلوراید به بهترین وجه می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی کمک کند، زمانی که کودک با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید به طور مرتب مسواک زدن، نخ دندان کشیدن منظم، مراقبت‌های منظم از دندان‌ها و داشتن یک رژیم غذایی سالم، را رعایت می کند.

فواید وارنیش فلوراید
فلوراید موجود در وارنیش، مینای دندان را تقویت می‌کند.
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان: فلوراید موجود در وارنیش، مینای دندان را تقویت می‌کند و به مقاومت آن در برابر اسیدهایی که منجر به پوسیدگی می‌شوند، کمک می‌کند.
 • کاهش حساسیت دندان: لاک فلوراید می‌تواند به پوشاندن و آب‌بندی کردن لوله‌‌های میکروسکوپی در مینای دندان که باعث ایجاد حساسیت می‌شوند، کمک می‌کند.
 • مناسب برای کودکان:این روش، روشی سریع و بدون درد است که به راحتی می‌توان آن را برای کودکان اجرا کرد.
 • مقاوم و بادوام: لاک فلوراید تا چند ماه روی دندان‌ها باقی می‌ماند و به طور مداوم فلوراید آزاد می‌کند.
 • ایمن و قابل‌اعتماد: این روش درمان سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد و سابقه ایمنی خوبی دارد.
 • مقرون به صرفه: لاک فلوراید یک روش درمانی نسبتاً ارزان‌قیمت برای محافظت از دندان‌های کودکان است.
فلوراید تراپی
لاک فلوراید یک راه عالی برای افزودن یک لایه محافظ جدی به دندان‌های فرزند شما است.

دو نوع اصلی این ماده وجود دارد:

 1. لاک فلوراید اسیدی: این نوع حاوی اسید فسفریک است که به باز شدن منافذ مینای دندان و نفوذ بیشتر فلوراید به دندان کمک می کند. وارنیش فلوراید اسیدی معمولاً قوی تر از وارنیش فلوراید خنثی است و ممکن است برای کودکانی که در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان هستند، مانند کودکانی که قبلاً دچار پوسیدگی شده اند یا دندان های ضعیفی دارند، توصیه شود.
 2. فلوراید خنثی: این نوع حاوی اسید نیست و برای کودکان و بزرگسالانی که دندان های حساس دارند مناسب است و به اندازه وارنیش فلوراید اسیدی قوی نیست، اما همچنان می تواند به محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی کمک کند.

این ماده ایمن است و توسط دندانپزشکان و پزشکان در سراسر جهان برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان استفاده می شود. فقط مقدار کمی استفاده می شود و به سختی فلوراید بلعیده می شود. به سرعت اعمال می شود و سفت می شود. سپس بعد از 4 تا 12 ساعت مسواک زده می شود.

برخی از مارک های وارنیش فلوراید دندان ها را زرد نشان می دهند. مارک های دیگر دندان ها را کدر نشان می دهند. با این حال، رنگ دندان های کودک شما پس از مسواک زدن وارنیش فلوراید به حالت عادی باز می گردد. بیشتر کودکان طعم آن را دوست دارند.

طرز استاده از وارنیش
این ماده چسبناک است اما پس از تماس با بزاق سفت می شود.

این ماده در بالا و کناره های هر دندان با یک برس کوچک رنگ می شود. چسبناک است اما پس از تماس با بزاق سفت می شود. کودک شما ممکن است لاک سفت شده را با زبان خود احساس کند اما نمی تواند لاک را بلیسد.

استفاده از این ماده دندانپزشکی ضرری ندارد. با این حال، کودکان خردسال هنوز ممکن است قبل یا در طول انجام این عمل گریه کنند موقع گریه کردن کودک خردسال بهترین موقع زدن لاک فلوراید است چون دهان کودک باز است و عمل زدن چند دقیقه طول می کشد و زود تمام می شود.

وارنیش فلوراید
بعد از استفاده از وارنیش فقط به کودک خود غذاهای نرم و غذاها یا مایعات ولرم (نه گرم و نه سرد) بدهید.

در اینجا دستورالعمل های کلی در مورد نحوه مراقبت از دندان های کودک پس از استفاده از این روش درمانی آورده شده است. برای هر دستورالعمل خاص دیگری با پزشک کودک خود مشورت کنید.

کودک شما می تواند بلافاصله پس از استفاده از لاک فلوراید بخورد و بنوشد. اما فقط به کودک خود غذاهای نرم و غذاها یا مایعات با دمای متوسط ( نه زیاد سرد و نه زیاد گرم ) بدهید.

حداقل به مدت 4 تا 6 ساعت از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خودداری کنید. ممکن است پزشک فرزندتان به شما بگوید که برای مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن تا صبح روز بعد صبر کنید.

تنها عوارض جانبی گزارش شده برای این روش درمانی در طول 10سال گذشته 65 درصد به شرح زیر بود:

تورم (33.8%); سوزش، خارش یا درد (23.1%)؛ و راش (16.9%) شایع ترین علائم و نشانه های گزارش شده بودند. شایع ترین محل گزارش شده لب ها (7/27 درصد) بود.

وارنیش فلوراید
روشی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان است.
 • کسانی که در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان هستند.
 • افرادی که دارای نقص مینای دندان هستند.
 • کودکانی که به ارتودنسی نیاز دارند.
 • کسانی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند.
 • افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند.
 • افرادی که دارای خشکی دهان هستند.
 • بزرگسالانی که دارای ریشه های دندان در معرض دید هستند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند.
 • افرادی که تحت پرتودرمانی سر و گردن قرار گرفته اند.
وارنیش دندان

این یک محصول دندانپزشکی است که فقط باید توسط دندانپزشک اعمال شود. شما نمی توانید آن را در داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی یا آنلاین خریداری کنید.

اگر به دنبال فلورایدتراپی برای فرزند خود هستید، باید با دندانپزشک کودک خود قرار ملاقات بگذارید. دندانپزشک می تواند در مورد اینکه آیا وارنیش فلوراید برای فرزند شما مناسب است یا خیر، صحبت کند و در صورت نیاز این درمان را انجام دهد. دندانپزشک می تواند در مورد اینکه آیا فلورایدتراپی برای فرزند شما مناسب است یا خیر، صحبت کند و در صورت نیاز این درمان را انجام دهد.

به عبارت ساده تر، وارنیش فلوراید شکل غلیظ تری از فلوراید است که روی بالا و کناره های دندان های بیمار رنگ می شود. وارنیش به خودی خود یک لایه دائمی نیست – برای چندین ساعت روی دندان بیمار می ماند و به فلوراید اجازه می دهد تا به مینا نفوذ کند و دندان ها را تقویت کند.

پوشش بیرونی دندان ها، مینای دندان، سخت ترین ماده در بدن شماست، حتی قوی تر از استخوان های شماست. اما زمانی که ما غذاها و نوشیدنی های سرشار از قند و کربوهیدرات مصرف می کنیم، این لایه محافظ ضعیف شده و خورده می شود و منجر به پوسیدگی دندان می شود.

هنگامی که فلوراید از طریق خمیردندان، دهانشویه، آب آشامیدنی، لاک یا سایر منابع وارد می شود، در واقع مینای دندان شما را «باز معدنی» می کند. علاوه بر این، قبل از اینکه پوسیدگی دندان اتفاق بیفتد، فلوراید برای تقویت بیشتر مینای دندان عمل می کند و محافظت بیشتری را در مسیر ایجاد می کند.

به طور خلاصه، این روش درمان یک راه عالی برای افزودن یک لایه محافظ جدی به دندان‌های فرزند شما است که می‌تواند به شما کمک کند از اقدامات دندانپزشکی پرهزینه در آینده جلوگیری کنید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *