دندانپزشکی

8 نوع از ابزار و وسایل دندانپزشکی و نحوه استفاده دندانپزشکان از آنها

تهجیزات دندانپزشکی

اگر به دنبال شغلی در دندانپزشکی هستید، مهم است که با ابزار و وسایل دندانپزشکی آشنا شوید. دندانپزشکان معمولاً روزانه با طیف وسیعی از ابزار کار می کنند. دانستن هدف هر ابزار ممکن است به شما کمک کند هنگام مطالعه دندانپزشکی یا هنگام نزدیک شدن به دهان بیمار، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. در این مقاله فهرستی از هشت نوع ابزار و وسایل دندانپزشکی برای کارهای عمومی دندانپزشکان و چهار نوع ابزار و وسایل دندانپزشکی مورد نیاز برای پرکردن و کشیدن دندان را بررسی می کنیم.

8 نوع مختلف ابزار و وسایل دندانپزشکی

دندانپزشکان از دندان ها و سلامت دهان و دندان بیمار مراقبت می کنند، اما بدون ابزار دندانی مناسب نمی توانند این کار را انجام دهند. این تجهیزات دندانپزشکی به دندانپزشک در کاوش و انجام روش های تخصصی در قسمت های خاصی از دهان بیمار کمک می کنند. در زیر لیستی از هشت نوع ابزار و و وسایل دندانپزشکی مختلف برای دندانپزشکان و کاربردهای آنها آورده شده است:

آینه دهان دندانپزشکی

1. آینه دهان

آینه های دندانی بدون شک شناخته شده ترین ابزار و وسایل دندانپزشکی هستند. آینه دهانی، آینه کوچکی است که یک چوب فلزی به آن متصل است. این دستگاه دارای نقش دوگانه است. اول، دندانپزشک را قادر می سازد تا مناطقی از دهان را ببیند که در غیر این صورت به فشار فیزیکی نیاز دارند. این امر کشف پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دهان را ساده تر می کند. دوم این که به دندانپزشک اجازه می دهد بدون استفاده از دست زبان را بالا بیاورد یا به داخل گونه فشار دهد.

2. کاوشگر داسی

کاوشگر داسی می تواند حفره ها و بیماری لثه را تشخیص دهد. این ساز دارای دسته بلند با قلاب تیز در انتهای آن می باشد. دندانپزشکان معمولاً از یک کاوشگر داسی برای دیدن فضای بین دندان ها و خراش دادن جرم و پلاک استفاده می کنند. دندانپزشک همچنین از نوک تیز برای بررسی اینکه آیا دندان های شما حفره قابل توجهی دارد یا خیر استفاده می کند. پروب داسی یک ابزار دندانپزشکی ضروری برای دندانپزشکی پیشگیرانه است.

جرمگیر دندانپزشکی ( اسکالر )

3. جرمگیر (اسکالر)

اگر کاوشگر نتواند تجمع پلاک و دیگر انواع تجمعات را از بین ببرد، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان معمولاً از جرم‌گیر استفاده می‌کند. اکثر رسوباتی که جرم‌گیر می‌تواند از بین می‌برد، بین دندان‌ها در شکاف‌های کوچک قرار دارند. نخ دندان کشیدن بهمراه مسواک زدن به حذف برخی از این رسوبات کمک می کند، مسواک نمی تواند به تنهایی به برخی از آنها برسد و تمیز کند، در حالی که یک جرم گیر این امکان را دارد. جرمگیرهای اولتراسونیک، که از انرژی ارتعاشی به جای خراشیدن برای تمیز کردن توده های جامد استفاده می کنند، یک ابزار رایج در تجهیزات دندانپزشکی هستند.

4. دستگاه مکش

استفاده از دستگاه مکش ساده و راحت است. دندانپزشکان معمولاً هنگام معاینه دهان بیمار به یک سطح خشک نیاز دارند. یک دستگاه مکنده، بزاق دهان را با استفاده از یک لوله بلند متصل به خلاء خارج می کند. هنگامی که اجکتور به صورت یا زبان می چسبد، صدای مکش ایجاد می کند و در عین حال بزاق اضافی را خارج می کند. در طول درمان های مبتنی بر آب، دندانپزشکان بیماران خود را تشویق می کنند که اغلب دهان خود را ببندند تا به دستگاه در پاکسازی آب جمع آوری شده کمک کنند.

مته دندانپزشکی

5. مته دندانپزشکی

قبل از تکمیل حفره، مته دندان به از بین بردن پوسیدگی دندان کمک می کند. این مته همچنین دارای یک دستگاه پاشش آب است که در حین پاشیدن یک جت آب، دندان ها را برش می دهد. این آب از داغ شدن بیش از حد مته که باعث آسیب به دندان می شود جلوگیری می کند. سوراخ کردن ممکن است دردناک باشد زیرا باعث می‌شود لرزش‌ها به سمت دندان‌ها و لثه‌ها برود. در حالی که ممکن است ناراحت کننده باشد، دندانپزشکان قصد دارند با استفاده از یک بی حس کننده موضعی آن را تا حد امکان بدون درد انجام دهند.

6. قالب ها

اگر بیمار نیاز به روکش یا محافظ دهان داشته باشد، دندانپزشکان از دندان ها قالب می گیرند. این قالب ها فریم های کوچکی هستند که دندانپزشکان با مواد نرمی در دهان بیمار قرار می دهند. این به دندانپزشکان اجازه می دهد تا با گاز گرفتن بیمار، قالب دقیقی از دندان ها ایجاد کنند. ماده قالب‌گیری اغلب طعم خوبی ندارد، اما چیزی است که بیماران پس از چند لحظه با آن سازگار می‌شوند؛ حتی برخی از دندان‌پزشکان جایگزین‌های طعم‌دار برای کودکان در سنین مختلف می‌سازند.

سرنگ های دندانی دندانپزشکی

7. سرنگ های دندانی

سرنگ دندانی یکی از ابزار دندانپزشکی است که به دندانپزشک اجازه می دهد تا مواد بی حس کننده را در نواحی خاصی از دهان تزریق کند. آنها معمولاً کمی طولانی تر از سوزن استاندارد هستند تا اطمینان حاصل شود که دندانپزشک می تواند مواد بیهوشی را در ناحیه مناسب قرار دهد. اولین تزریق ممکن است برای چند لحظه کمی ناراحتی ایجاد کند، اما داروی بی حس کننده به سرعت هر گونه درد یا ناراحتی را بی حس می کند.

8. داروهای بیهوشی

داروهای بیهوشی برای برخی از درمان‌های دندانپزشکی رایج هستند که ممکن است باعث ایجاد درد یا ناراحتی در بیمار شوند و دندانپزشکان کمی قبل از انجام عمل دندانپزشکی داروی بی حسی را تجویز می کنند. اکسید نیتروژن یا گاز خنده گاهی اوقات به عنوان بیهوشی برای اقدامات دندانپزشکی استفاده می شود. در روش دیگر، دندانپزشک یک بی حس کننده موضعی را با یک سرنگ دندانی به ناحیه مورد نظر تزریق می کند.

انواع ابزار و وسایل و تجهیزات دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی بیش از ابزارهای دستی برای درمان بیماران، دریک کلینیک دندانپزشکی برای ارائه خدمات دندانپزشکی عمیق تر به آنها نیاز دارد. تجهیزات دندانپزشکی در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند و شامل همه چیز از ابزارهای روزمره گرفته تا تجهیزات لازم در اقداماتی هستند که درمان‌های تخصصی را ارائه می‌دهند. در زیر فهرستی از چهار نوع از تجهیزات دندانپزشکی که استاندارد و تخصصی هستند در زیر آورده شده است.

برای مشاهده قیمت انواع تجهیزات دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

تجهیزات تصویربرداری اشعه ایکس

در دندانپزشکی مدرن، تصویربرداری رادیوگرافی یک جنبه مهم تشخیص و برنامه ریزی درمان است. در مقایسه با همتایان خود، فناوری‌های اشعه ایکس الکترونیکی چندین مزیت را ارائه می‌کنند. دستگاه های رادیوگرافی دیجیتال به پزشکان و بیماران این امکان را می دهند که به صورت لحظه ای تصاویر را با وضوح بیشتری نسبت به فیلم بر روی صفحه نمایش کامپیوتر یا تلویزیون بررسی کنند. تبادل داده های دیجیتال با شرکت های بیمه ساده است و نگهداری و بازیابی آنها آسان تر است. تصویربرداری دیجیتال کارایی فرآیند تصویربرداری از دندان را با اجازه دادن به پزشکان برای جمع‌آوری تصاویر و استفاده از آن‌ها به روش‌هایی که قبلاً با فیلم غیرقابل دسترس بود، بهبود می‌بخشد.

تجهیزات استریلیزاسیون دندان

مدیریت عفونت مسئله مهمی است که هر دندانپزشکی در رابطه با بیماران خود باید در نظر بگیرد. فناوری استریلیزاسیون دندان این کار را برای دندانپزشکان بسیار ساده و آسان می کند. تجهیزات استریلیزاسیون دندان، کنترل عفونت مورد نیاز را برای دندانپزشکان فراهم می کند و در عین حال به آنها در اداره کارآمدتر مطب کمک می کند.

دندانپزشکان می توانند با استفاده از تجهیزات استریلیزاسیون دندان را از آلودگی متقاطع جلوگیری کنند. استریل کننده های دندانی که اغلب به عنوان اتوکلاو شناخته می شوند، ابزار و وسایل دندانپزشکی را تنها در چند دقیقه ضد عفونی می کنند. این تجهیزات تمیز و خشک بودن ابزارها را تضمین می کند و به دندانپزشک کمک می کند تا از هر گونه آسیبی که ممکن است در اثر تمیز کردن ابزارهای تیز دندانپزشکی با دست ایجاد شود جلوگیری کند. علاوه بر جلوگیری از خوردگی، استفاده از خشک کن معمولا کارآمدتر از خشک کردن با دست یا هوا است.

دوربین های داخل دهانی

دوربین های داخل دهانی، یکی از تجهیزات دندانپزشکی که برای آموزش بیماران و ثبت موارد، مفید هستند؛ زیرا به دندانپزشکان اجازه می دهند تصاویر دیجیتالی را از داخل دهان بیمار جمع آوری و نمایش دهند. بیشتر دوربین های داخل دهانی دندان مانند یک عصای کوچک به نظر می رسند و به سادگی به صورت بی سیم، از طریق USB یا از طریق یک داک شارژ به لپ تاپ متصل می شوند. این دوربین ها که اغلب مجهز به LED هستند، بدون استفاده از نور خارجی عکس می گیرند.

هنگامی که مشکلی مانند یک دندان ترک خورده بر روی صفحه نمایش رایانه نشان داده می شود، به راحتی قابل مشاهده و برای بیماران قابل درک می شود. در حالی که اکثر دوربین ها برای تصویربرداری داخل دهانی مناسب هستند، برخی نیز عکس های تمام صورت را برای سوابق بیمار جمع آوری می کنند.

ابزار و وسایل دندانپزشکی

طراحی به کمک رایانه (CAD) یا فناوری ساخت به کمک رایانه (CAM)

دندانپزشکی CAD یا CAM یک فناوری موثر مورد استفاده در حرفه دندانپزشکی است. با استفاده از این فناوری، دندانپزشکان توانایی ایجاد ترمیم دندان بر روی رایانه را دارند. این فناوری دقت و خلاقیت لازم را برای انجام دندانپزشکی پیچیده زیبایی مانند کنترل کامل انحناها و رنگ دندان به دندانپزشک ارائه می دهد. این تکنیک ها طراحی کامل ترمیم دیجیتال را به دلیل توانایی گرفتن تصویر دیجیتالی از دندان امکان پذیر می کند.

دندانپزشک از چه ابزار و وسایل دندانپزشکی برای پرکردن دندان استفاده می کند؟

دندانپزشک می تواند یک حفره را با پر کردن درمان کند، که شامل برداشتن پوسیدگی و سپس استفاده از رزین برای پر کردن حفره است. دندانپزشکان معمولاً از دریل و سایر ابزار و وسایل دندانپزشکی برای تکمیل این روش استفاده می کنند. با توجه به درد و ناراحتی ناشی از آن، دندانپزشکان تمایل دارند هنگام تکمیل پر کردن، بی حس کننده موضعی نیز تجویز کنند.

پس از تجویز داروی بی حسی، دندانپزشک با استفاده از مته دندان، پوسیدگی را از بین می برد. همچنین با استفاده از دستگاه مکنده هرگونه آب و کثیفی را جمع آوری می کنند تا ناحیه دهان خشک و تمیز بماند. پس از حفاری، منطقه را با رزین کامپوزیت پر می کنند که در نهایت شکل یک حفره را به خود می گیرد. دندانپزشکان رزین را به صورت مرحله ای اعمال می کنند و پس از اعمال هر لایه، با استفاده از اشعه ماوراء بنفش آن را جامد می کنند.

دندانپزشک از چه ابزار و تجهیزات دندانپزشکی برای کشیدن دندان استفاده می کند؟

برای برداشتن دندان، فورسپس دندانپزشکی و بالابر پریوستال ضروری است. معمولاً قبل از عمل نیز برای اطمینان از اینکه بیمار احساس درد و ناراحتی نکند، داروی بی حسی نیز تجویز می شود. دندانپزشکان ممکن است به دلیل مسائل مختلفی مانند پوسیدگی دندان یا ازدحام بیش از حد دندان تصمیم به کشیدن دندان بگیرند. دندان های عقل نیز به طور مکرر برداشته می شوند زیرا ممکن است هنگام روکش کردن دردناک باشند و به دندان های دیگر فشار بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *